Doroczne wydarzenie dla studentów
Corning Day 2024 odbył się 5 grudnia, a jego gospodarzem był Instytut Fizyki, Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Tradycyjnie, organizatorem była firma Corning Optical Communications Polska, przy współudziale Politechniki Łódzkiej oraz studentów, w szczególności Studenckiego Koła Młodych Mikroelektroników sekcji Fiber Optics Club. W tegorocznej edycji wzięli udział przedstawiciele Akademii Sztuk Pięknych, pani Magdalena Pejga z Instytutu Rzeźby wraz ze studentami, z wystawą prac ze szkła.
Uroczystego otwarcia wydarzenia dokonał prorektor ds. kształcenia PŁ, dr hab. inż. Andrzej Romanowski, prof. PŁ, który podkreślił wieloletnią i szeroko udokumentowaną współpracę pomiędzy PŁ a firmą Corning. Dr Grzegorz Tosik, dyrektor Działu Badawczo-Rozwojowego Corning Optical Communications Polska, zaznaczył, jak istotnym wydarzeniem jest Corning Day w kontekście podsumowania całorocznej współpracy z naszą uczelnią oraz wskazał na nowe, potencjalne obszary jej dalszego rozwoju.
- Światłowody rozwijane przez Corning to niezbędny element dla rozwoju sztucznej inteligencji. Warto podkreślić, że jedno centrum AI może zawierać ponad 300 tys. km światłowodów i miliony złączy optycznych - dodał.
Głównym punktem inauguracji był wykład Piotra Niźnikowskiego, który jako doświadczony praktyk opowiedział studentom o dniu z życia inżyniera w fabryce kabli światłowodowych. W ramach wykładu słuchacze mieli okazję przeprowadzić inspekcję fragmentów kabli światłowodowych.
Głos zabrali również obecni i byli studenci. Krzysztof Pęczek, student kierunku elektronika i telekomunikacja oraz członek Studenckiego Koła Młodych Mikroelektroników, sekcji Fiber Optics Club, przedstawił prowadzone badania, osiągnięcia oraz współpracę z firmą Corning. Agnieszka Rusek i Kamil Lesiak, obecnie pracownicy firmy Corning, opowiedzieli o swoich ścieżkach kariery od studiów na PŁ po pracę i rozwój w firmie. Na zakończenie, Ola Kopa z firmy Corning zachęciła do zapoznania się z ofertą staży i możliwościami, jakie daje lider technologii światłowodowych oraz zaprosiła studentów do udziału w grze terenowej.
Po poczęstunku i networkingu przyszedł czas na grę terenową, podczas której studenci odwiedzili osiem „oddziałów” firmy Corning zlokalizowanych na Wydziale Mechanicznym, Wydziale Chemicznym, Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej oraz Wydziale Organizacji i Zarządzania. Finał gry, podczas którego zwycięskie zespoły otrzymały nagrody, odbył się w sali firmy Corning na Wydziale Organizacji i Zarządzania. Kolejne wydarzenie już za rok!
Źródło: Życie Uczelni nr 170, Ewa Raj, Katedra Przyrządów Półprzewodnikowych i Optoelektronicznych, Maciej Dems, Instytut Fizyki